Vivo X300 Pro Price in Pakistan
Vivo X300 Pro
Rs. 314,899
InStock
Colors
Vivo X300 Pro Price & Specifications
| Release Date | 02-02-2026 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 161.98 × 75.48 × 7.99 mm |
| Phone Weight | 226g |
| Operating System | Android 16 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 16 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 6510mAh |
| Front Camera | 50MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Dimensity 9500 |
| GPU | N/A |
vivo x300 pro price in Pakistan is 314,899 PKR. vivo x300 pro is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. vivo x300 pro launched with impressive color options brown,black. vivo x300 pro phone weighs only 226g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. vivo x300 pro is set up with a 50MP back camera and 50MP selfie camera. The processor Dimensity 9500 and N/A ensure the smooth performance of vivo x300 pro. The Display of vivo x300 pro supports Resolution up to 2800 x 1260 Pixels and the screen Size is 6.78 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 Inches. Mobile battery capacity is 6510mAh. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and vivo x300 pro price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo X300 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 314,899 |
| Release Date: | February 02, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Vivo X300 Pro Price and Specs
| Vivo X300 Pro 16GB RAM and 512GB Storage | Rs. 314,899 |